دلیل ایجاد جوش چیست؟

دلیل ایجاد جوش چیست؟

شناخت علت جوش صورت  و بررسی دلایل ایجاد آکنه بهترین راه برای انتخاب درمان جوش صورت است. ما در این مقاله به عوامل ایجاد جوش و دلیل ایجاد آکنه می پردازیم و علت ایجاد انواع جوش را بررسی می کنیم

دلیل اصلی ایجاد جوش آکنه

واقعیت این است که دلیل اصلی ایجاد جوش آکنه هنوز کاملا مشخص نشده است. اما آنچه پزشکان تا کنون به آن رسیده اند، این است که دیواره سلول و منافذ پوست در خودشان فرو می ریزند و مانع خروج سبوم(چربی پوست) می شوند. بنابراین چربی تجمع میکند و جوش ایجاد می شود.

پیشنهاد میشود اگر در سن زیر ۳۵ سالگی هستسد و مشکل جوش زدن دارید، قبل از خواندن این مطلب، مقاله ای که پیشتر با موضوع آکنه در جوانان بالغ برایتان گذاشتیم را مطالعه بفرمایید.

در زیر عواملی که باعث این تخریب دیواره سلولی که در نهایت منجر به ایجاد آکنه می شود، نام می بریم و بیشتر درباره آنها صحبت می کنیم.

 علت جوش صورت چیست؟

  • هورمون ها
  • رژیم غذایی
  • کمبود ویتامین
  • استرس
  • ژنتیک
  • التهاب
  • ترکیب عوامل

دکتر پترسون پیر درماتولوژیست سرشناس کالیفرنیا در مقاله خود درباره دلایل ایجاد جوش میگوید: جوش زدن زمانی رخ می دهد که منافذ پوست یا فولیکول های مو مسدود شده باشند و راهی برای خروج نداشته باشند. در این میان از عواملی که باعث این مسدود شدن منافذ می شوند می توان به عوامل ارثی، داشتن پوست چرب، خوب پاک نکردن آرایش در پایان روز از روی صورت، تغییرات هورمونی بدن و سوء تغذیه نام برد.

۱- هورمون ها

چرا در دوران بلوغ جوش میزنیم؟ چرا قبل از دوران قاعدگی جوش میزنیم؟ در حقیقت آکنه یک بیماری هورمونی است. چراکه اولین بار در دوران بلوغ بروز می کند. آکنه در جوانان همزمان با افزایش هورمون مردانه بروز میکند. افزایش سطح هورمون رشد و IGF-1 نیز ممکن است بر آکنه تاثیر گذارد.افزایش هورمون تستسرون عامل ایجاد کننده جوش است . در پسران جوان یکی از مهمترین علت جوش صورت افزایش هورمون بلوغ می باشد. هورمونهای زنانه نیز می توانند باعث جوش های هورمونی شوند یکی از مهمترین قدم ها در درمان جوش صورت در خانم ها بررسی تست های هورمونی است.

 

۲- رژیم غذایی

واقعیت این است که هنوز تاثیر مستقیم رژیم غذایی بر روی ایجاد آکنه (جوش) به اثبات نرسیده است اما شواهد نشان میدهد نمی توانیم اثر رژیم غذایی بر روی آکنه را نادیده بگیریم. خیلی از بیماران ایجاد جوش صورت خود را به دلیل مصرف برخی از غذا ها مانند شکلات و چیپس و پیتزا و…می دانند اما واقعیت این است که در تحقیقات علمی این موضوع به اثبات نرسیده است .هرچند در برخی از تحقیقات غذاهایی که اندکس هیپر گلیسمی بالایی (غذا های با شکر بالا و آرد سفید که ترشح انسولین را افزایش می دهند ) و برخی از مواد لبنی مانند شیر دارند ایجاد جوش را تسریع می کنند .اما توصیه اکثر متخصصین پوست بر عدم مصرف مواد غذایی است  که بیمار ادعای تشدید مشکل جوشش با آن دارد.

دکتر لیزا بوکاتی متخصص پوست در آمریکا در مقاله ای به جوش زا بودن برخی از مواد غذایی اشاره کرده است اما او تاکید دارد که این موضوع در افراد مختلف بصورت متفاوتی بروز میکند. بنابراین رژیم غذایی هرفردی با فرد دیگر برای جوش نزدن متفاوت خواهد بود.

رژیم غذایی برای جوش صورت –جوش آکنه

۳- کمبود ویتامین:

شواهد در برخی موارد نشان داده است که کمبود ویتامین D در بردن باعث بروز آکنه می شود. اما دلیل آن هنوز مشخص نیست. برخی تحقیقات نشان داده افزودن عنصر رویZnبه رژیم غذایی افراد بامشکل جوش صورت به درمان جوش کمک می کند.

درمان جوش عصبی-درمان جوش های استرسی

۴- استرس

ایجاداسترس در فرد باعث بالا رفتن میزان ترشح هورمون کورتیزول در بدن شده  و می تواند هم التهاب را تشدید کند و هم ترشح چربی پوست را افزایش دهد. خیلی از افراد با این واقعیت روبرو بودند که استرس هایی مانند امتحانات, استرس های عاطفی و روحی همیشه توام با ایجاد جوش صورت شده است . به اصطلاح عام این موارد  جوش عصبی و یا جوش استرسی خوانده می شود این موضوع در آکنه های هورمونی و یا جوش بالغین بیشتر نمایانگر می باشد . کاهش استرس و استفاده از تکنیک های آرام کننده قطعا اثر مثبتی به ویژه در آکنه های بالغین دارد.

علت جوش-دلایل جوش –جوش ارثی

۵- ژنتیک

متاسفانه آکنه یک بیماری ژنتیکی است. یعنی اگر پدر و مادر شما دارای آکنه بوده باشند، شانس اینکه شما هم دارای آکنه باشید زیاد است. افرادی که دارای این ارثیه ژنتیکی نامناسب هستند مراقبت بیشتری برای جلوگیری از بروز جوش نیاز دارند. به افرادی که پدر و مادرشان در جوانی با مشکل جوش صورت مواجه بودند توصیه می شود برای پیشگیری از ایجاد جوش در انتخاب محصولات درمانی آکنه دقت بیشتری داشته باشند.

در تحقیقاتی که در مرکز پوست کورونادو انجام شده است، بیش از ۷۳ درصد از افرادی که از مشکل آکنه شدید رنج می برند، این موضوع را از پدر و مادر خود به ارث برده اند. در این تحقیق بیان شده است که ۵۱ درصد از افراد هم پدر و هم مادرشان در دوران جوانی جوش های شدید و التهابی میزدند و مابقی آنها یاپدر یا مادرشان جوش میزدند.

جوش التهابی-علت جوش صورت-دلایل جوش صورت

 

 ۶- التهاب

جوش یا همان آکنه، اغلب توسط التهاب، که شامل قرمزی و درد است، مشخص می شود. یکی از دلایل ایجاد آکنه، پاسخ التهابی بدن به فرایند شکل گیری آکنه است. در واقع آکنه در اثر یک التهاب بوجود می آید. از این رو، اکثر داروها و درمان های آکنه ، از جمله بنزوئیل پراکسید، آکوتان ، رتینوئیدها و رویZn، دارای خواص ضد التهابی خاص هستند، که تصور می شود تا حدی پاسخگو برای عمل ضد آکنه هستند. معمولا تشدید التهاب را یکی از مکانیسم های چهارگانه ایجاد جوش می دانند. استرس های روحی ,بیماری های سیستمیک بدن و حتی مصرف غذاهای پر چرب با افزایش اکسیدانها در بدن و تشدید روند التهای باعث تشدید آکنه می شوند. بسیاری از روش های درمان جوش صورت با دارو های گیاهی با مکانیسم ضد آلتهاب برای درمان آکنه موثرند .

مشاهدات نشان داده است که آکنه زمانی در بدن تشکیل می شود که سطوح آنتی اکسیدان های ضد التهابی، مانند ویتامین A، ویتامین E و سلنیوم، در پوست کاهش یافته است.

۷- ترکیب عوامل

گاهی اوقات آکنه با ترکیب چند مورد از دلایل گفته شده در بالا بوجود می آید. در هر حال نکته مهم آن است که برای درمان آکنه ابتدا باید دلایل ایجاد آن مشخص گردد تا پزشک متخصص پوست بتواند درمانی مناسب برای آن در نظر گیرد

نظرات بازدیدکنندگان