نحوه صحیح نشستن پشت میز کامپیوتر

نحوه صحیح نشستن پشت میز کامپیوتر

نحوه صحیح نشستن پشت میز

نحوه صحیح نشستن

امروزه استفاده زیاد از کامپیوتر و لپ تاپ باعث شده مدت زیادی از زندگی افراد روی صندلی و پشت میز بگذرد . نحوه صحیح نشستن پشت میز بسیار اهمیت دارد. شغل های زیادی وجود دارند که افراد زمان طولانی را روی صندلی می گذرانند و حتما باید نکاتی که در ادامه به آن اشاره می شود رعایت کنند تا دچار کمر درد ، گردن درد و عارضه های مانند دیسک کمر یا دیسک گردن نشوند.

نکات مهم نشستن روی صندلی

در ادامه درباره نحوه صحیح نشستن پشت میز به نکاتی اشاره میشود که لازم است آنها را رعایت کنید . مناسب ترین حالت نشستن پشت میز به این صورت است که کمی بدن را به عقب متمایل کنیم، به طوری که زاویه ی بین ران‌ها و تنه حدود ۱۱۰ درجه شود. البته توجه داشته باشید که صندلی حتما باید تکیه گاه داشته باشد تا مانع از افتادن از پشت شود.

صندلی استاندارد

پشتی صندلی شما حتما باید انحنای استاندارد انحنا S شکل داشته باشد تا  گودی کمر را در زمان تکیه دادن به آن حفظ کند .  کمرتان نباید همانند یک علامت سئوال به پشت تکیه داده شده باشد.

جنس کفی و پشتی صندلی باید از متریال مناسبی و ضد عرق باشند تا فرد عرق نکند و لباس به بدنش نچسبد. صندلی هایی که برای کار با رایانه استفاده می‌شود باید به سمت عقب خم شود تا بتواند زاویه ۱۱۰ درجه ایجاد کند

تنظیم صندلی

صندلی را به گونه ای تنظیم کنید که هنگام نشستن پشت میز و زمانی که از کیبورد استفاده می کنید ، مچ و ساعدتان در حالت مستقیم و هم سطح باشند. شیب صفحه کلید بستگی به موقعیت نشستن شما دارد.

آرنج هایتان باید در کنار بدنتان باشد به طوریکه بازویتان در محل مفصل آرنج L شکل تشکیل دهد. ارتفاع صندلی را تنظیم کنید تا پای خود را روی کف زمین و زانوی خود را مساوی یا کمی پائین تر از پهلوهایتان قرار دهید.

نحوه صحیح پشت میز نشستن

موقعیت مانیتور

قرار گرفتن مناسب موقعیت مانیتور برای جلوگیری از گردن درد بسیار حائز اهمیت است. اگر مانیتور بیش از اندازه پایین باشد، باید برای دیدن آن خم شده و یا روی صندلی خود لم بدهید. با این نحوه نشستن فشار بیشتری بر مهره های دیسک وارد می آورید که به فتق و جلوآمدگی دیسک می انجامد.  بهتر است مانیتور درست در مقابل چشم تان و در فاصله ۵۰ سانتیمتری چشم قرار گیرد. در صورت نیاز از پایه مانیتور استفاده کنید

استراحت کنید

در یک موقعیت یکنواخت به مدت طولانی ننشینید. موقعیت خود را تا جایی که عملی است تغییر دهید. استراحت های مکرر کوتاه مدت برای کمرتان بهتر است. کمی قدم بزنید . این کار به عضلاتتان فرصت میدهد تا استراحت کنند در حالی که عضلات دیگر در حال انقباض اند. نحوه صحیح نشستن پشت میز را رعایت کنید

منبع : سایت دکتر محمد صمدیان

نظرات بازدیدکنندگان