کورکومین چیست

کورکومین چیست

امروزه دیگر اغلب افراد با نام زردچوبه این ادویه خوشرنگ که در ایران و هندوستان و کشورهای عربی خیلی زیاد استفاده می شود آشنایی دارند. در واقع، زردچوبه یکی از گیاهان دارویی است و معمولا در  مناطق آسیای جنوبی مانند هند، اندونزی و برخی جزایر اقیانوس آرام از جمله هاوایی یافت می‌شود. اما خیلی ها زردچوبه را با کورکومین اشتباه می گیرند.  زردچوبه با کور‌کومین فرق دارد و ما در این نوشتار به شما می گوییم کورکومین چیست و خواص کورکومین چیست.

خواص کورکومین

کورکومین از کجا می‌آید؟

کورکومین از ساقه زیرزمینی زردچوبه –ریزوم–  می‌آید. کورکومین، ترکیب شیمیایی موجود در گیاه زردچوبه است که به خانواده کورکومینوئیدها تعلق دارد. می‌توانید با گرفتن عصاره زردچوبه، به راحتی به کورکومین دست یابید.

زردچوبه چه طعمی دارد؟

زردچوبه نیز مانند دیگر گیاهان، حاوی مواد تشکیل دهنده است. طعمی ملایم داشته و مانند خردل برای طعم دادن به بعضی  از غذاها به کار می‌رود. این ماده، عطری ملایم و بویی شبیه به زنجبیل دارد. طعمی تند و تلخ دارد. زردچوبه مانند خردل، ترشی و غیره در دسترس است.

کورکومین چیست؟

کورکومین یکی از ترکیبات شیمیایی طبیعی است که در ادویه زردچوبه یافت می‌شود. مردم معمولا این دو کلمه- کورکومین و زردچوبه- را با هم اشتباه می‌گیرند. به هرحال، تفاوت میان آن‌ها به این شکل است که زردچوبه، ماده زردرنگی (پودر) است که برای طعم دادن به غذا به کار می‌رود اما کورکومین ماده شیمیایی موجود در زردچوبه است. رنگ زرد زردچوبه از کورکومین است. رنگ زردچوبه، نشانه میزان کورکومین موجود در آن است. زردچوبه برای استفاده در غذا مناسب است و کورکومین خواص زیادی برای سلامتی دارد.

نگاهی علمی به کورکومین

برخی از مطالعات انجام شده در هندوستان نشان دادند افراد میان‌سالی که کورکومین مصرف کردند، کمتر به آلزایمر دچار شدند. محققان، این نتایج را به خاصیت ضد التهابی کورکومین نسبت می‌دهند. مجله آنکوژن، نتایج مقاله‌ای را منتشر کرد که بر اساس آن، خواص ضد التهابی کورکومین از آسپرین و ایبوپروفن بیشتر است. مطالعه‌ای که در آگوست ۲۰۰۹ در مجله Alternative and Complementary Medicine منتشر شد نشان می‌دهد که عصاره زردچوبه، در درمان آرتروز زانو، تاثیری مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی دارد.

با استناد به مجله سلامت در ۲۰۰۷، کورکومین خواص ضد التهابی و ضد تومور قوی دارد. در همین سال، برخی مطالعات آزمایشگاهی به این نتیجه رسیدند که کورکومین در درمان اختلالات خود ایمنی مانند دیابت نوع ۱، بیماری‌های روده و آرتریت موثر است. اما از سوی دیگر، برخی مطالعات به نتایج متفاوتی دست یافتد، بنابراین برای تایید این نتایج به مطالعات بیشتری نیاز است. کورکومین در جلوگیری و درمان سرطان، تاثیری قوی از خود نشان داده و معمولا برای درمان ناراحتی معده به کار می‌رود.

بسیاری از مطالعات، کورکومین را یکی از بهترین عوامل ضد التهابی معرفی کرده‌اند. به این معنا که کورکومین در جلوگیری از سرطان نقش دارد. بیماری‌های امروزه مانند سرطان می‌توانند نتیجه التهاب باشند. بدن ما همیشه با پیام‌رسان‌های شیمیایی مواجه شده به دلیل عوامل مهاجم به التهاب دچار می‌شود، بنابراین به درمان خودایمنی نیاز دارد. دلیل نیاز ما به کورکومین نیز همین مسئله است.

خواص کورکومین - زردچوبه

ترکیبات زردچوبه

زردچوبه حاوی ترکیبات شیمیایی قوی است که کورکومینوئید نام داشته و شامل کورکومین، بیس-دی‌ میتوکسی‌کورکومین و دی‌متوکسی‌کورکومین می‌شود. زردچوبه، ویتامین C نیز دارد که برای سلامتی مفید است. فهرست مواد موجود در زردچوبه در این‌جا آمده است:

کلسیم
پروتئین
فسفر
کربوهیدرات
روغن معطر
چربی

کورکومین چگونه از سرطان جلوگیری کرده و آن را درمان می‌کند؟

این ماده قوی می‌تواند به درمان سرطان کمک کند. چگونه این کار را می‌کند؟ سرطان، وضعیت دشواری است که به دلیل رشد غیرطبیعی سلول‌ها به وجود می‌آید. فعالیت آنتی اکسیدانی کورکومین آن را قادر می‌کند تا در برابر رادیکال‌های آزاد که می‌توانند به سلول DNA آسیب برسانند، از روده محافظت کند. کورکومین در کنترل سلول‌ها به بدن کمک کرده و سلول‌های جهش یافته سرطانی را از بین می‌برد. همچنین در درمان بیماری‌های متابولیکی موثر است.

همان‌گونه که در بالا گفتیم، بدن ما  روزانه در معرض پیام‌رسان‌های شیمیایی قرار می‌گیرد و به التهاب دچار می‌شود، بنابراین به درمان خودایمنی نیاز دارد. کورکومین، خواص ضد سرطانی دارد. این ویژگی می‌تواند از سرطان جلوگیری کرده و آن را درمان کند. این ماده قادر است سلول‌‌های سرطانی را از بین برده و مانع از رشد آن‌ها شود. کورکومین تاثیری عالی بر سرطان‌های پوست، معده، روده و سینه نیز دارد. خاصیت ضد سرطانی کورکومین را به خواص ضد التهابی آن نسبت می‌دهند.

نظرات بازدیدکنندگان